Kiedy budujemy dom

Budując dom od podstaw jest kilkadziesiąt spraw, o których istnieniu nie zdajemy sobie sprawy. Wiemy, że potrzebujemy materiału do postawienia domu, ale najczęściej nie wiemy, że aby odpowiednio wykorzystać nabyty materiał, potrzebujemy odpowiednich narzędzi i konstrukcji.

Szalunek – konstrukcja niezbędna przy wylewaniu fundamentów

wynajem szalunkówSzalunek to konstrukcja, która może być prowizoryczna i jednorazowa(zbudowana z oddzielnych desek połączonych ze sobą „na słowo honoru”) lub systemowa, wielokrotnego użytku (stalowa lub ze sklejki wodoodpornej). Wykorzystuje się go przy wylewaniu elementów betonowych budynku, czyli wszelkich ław fundamentowych, schodów, elementów konstrukcyjnych czy stropów. Szalowanie ma za zadanie nadać kształt mieszance betonowej. W szalunkach wylewamy beton na fundamenty, schody i stropy. W pierwszej kolejności wykonuje się szalunek, a następnie wypełnia się go betonową mieszanką. Deskowanie rozmontowuje się w momencie, gdy beton ostatecznie zwiąże. Jeżeli budujemy nasz dom systemem gospodarczym i potrzebujemy szalunku tylko do jednorazowego użytku, pojawia się pytanie, czy wykonać go samodzielnie, prowizoryczną metodą, czy też wynająć? Wynajem szalunków dotyczy przede wszystkim szalunków systemowych, które dzielą się na szalunki ścienne i stropowe. Te pierwsze to płyty zbudowane z ram o stalowej lub aluminiowej konstrukcji i obłożone jednostronnie sklejką szalunkową. Te drugie to pulpity ze sklejki oparte na drewnianych dźwigarach podpieranych stemplami. Są wykonane dokładnie, dzięki czemu powierzchnia betonowa jest estetyczna i może pozostać niewykończona.

Jeśli nie mamy zamiaru wykańczać powstałej powierzchni betonowej, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunku przestawnego. Wynajem nie jest drogi, ale zazwyczaj obejmuje okres 30 dni, więc budowę powinniśmy zorganizować tak, by szalunek został zamontowany tuż przed wylaniem betonu.