Wełna mineralna i inne termoizolacje

Przy powstawaniu nowego domu ważny jest każdy etap budowy, zarówno fundamenty, jak i ocieplenia, czy chociażby wybór materiału na dach. Aktualne czasy powodują, że szukamy nowych, szybszych, tańszych, bezpieczniejszych technologii, które spowodują, że nasz dom będzie wyjątkowy.

Ocieplanie wełną czy styropianem?

wełnaDo najbardziej znanych materiałów termoizolacyjnych należy styropian oraz wełna mineralna. Jednakże coraz bardziej popularna staje się też tzw. piana pur, czyli piana poliuretanowa. Oczywiście zazwyczaj jednym z najistotniejszych czynników przy wyborze materiałów jest czynnik finansowy. Kosztów jednak nie da się ogólnikowo określić, gdyż na cenę ma wpływ wiele czynników – począwszy od wyboru producenta, poprzez jakość produktu, aż do ilości zakupionego materiału. Jeśli decydujemy się na ocieplenie budynku styropianem to pierwszą podstawową decyzją jaką musimy podjąć jest wybór grubości styropianu (od tego też jest zależna cena). Najczęściej stosowany styropian posiada grubość między 10, 12 a 15 cm. Ta sama sytuacja tyczy się wełny mineralnej. Pierwszą decyzję jaką musimy podjąć to: wełna szklana, czy wełna skalna? Prawda jest taka, że zarówno jedna jak i druga spełniają swoją funkcję tak samo dobrze. Szklana podobno ma wyższą temperaturę topienia, ale wydaje się, że 1000 stopni Celsujsza a 1400 to już kompletnie bez znaczenia. Kolejną metodą ocieplenia jest piana PUR, oraz systemy z nią zintegrowane. Przykładowo można znaleźć na rynku taki system ocieplenia, który opiera się na wykorzystaniu dwóch ekranów aluminiowych pomiędzy, którymi przestrzeń wypełniona jest właśnie pianą poliuretanową ( o odpowiednio dobranej grubości). Można też wykorzystać samą piankę PUR.

Przy tak dużym wydatku jakim jest budowanie domu, akurat na ociepleniu nie warto oszczędzać, gdyż jeśli wybierzemy na tym etapie słabszą jakość w niższej cenie to na pewno dopłacimy do tego zimą podczas ogrzewania domu. W tej kwestii warto zasięgnąć porady u kilku fachowców, aby mieć troszkę rozeznania.