Zasada działania rozsączającej oczyszczalni ścieków

Szambo znajdujące się przy domu kojarzy się często z nieprzyjemnym zapachem unoszącym się w ogrodzie. Rzeczywiście – jeśli szambo wypompowywane jest rzadko, to może się z niego ulatniać niemiły zapach. W czasie pompowania zawartości szamba zapach ten jest jeszcze bardziej wyczuwalny.

Poziom wód gruntowych a budowa przydomowej oczyszczalni

przydomowa oczyszczalnia ścieków PoznańNie każdy chce posiadać taki zbiornik przy własnym domu. Dlatego niektórzy korzystają z alternatywnych rozwiązań, do których należą z pewnością przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tradycyjne oczyszczalnie ścieków posiadają specjalny drenaż rozsączający. W takich oczyszczalniach znajduje się też osadnik gnilny, w którym ścieki są wstępnie oczyszczane. Z osadnika gnilnego wydostają się rury drenażowe, które trafiają do gruntu. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków Poznań jest obecnie bardzo popularna. Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym mogą powstawać tylko i wyłącznie na dużych działkach. Dodatkowo ważny jest też rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych. Do instalacji oczyszczalni z filtrem rozsączającym najlepiej nadają się grunty piaszczyste lub gliniasto-piaszczyste. Dlaczego tak ważny jest poziom wód gruntowych w przypadku tej oczyszczalni? Wody gruntowe powinny znajdować się 1,5 m poniżej rur drenażowych odchodzących od osadnika gnilnego. Chodzi o to, by wody gruntowe nie zostały zanieczyszczone ściekami pochodzącymi z oczyszczalni. Jeśli badamy poziom wód gruntowych, musimy zwrócić uwagę na to, że w zależności od pory roku, poziom ten może się różnić.

Najwyższy poziom wód gruntowych występuje po zimie, wczesną wiosną i to właśnie wtedy najlepiej wykonywać pomiary. Chodzi o to, by mierzyć poziom wód w okresie, kiedy ich poziom jest zdecydowanie najwyższy. Ścieki pochodzące z oczyszczalni rozsączającej trafiają zazwyczaj do gruntu lub pobliskiej rzeki.