Poduszki dla niemowląt

Pojawienie się na świecie dziecka jest dla rodziców wielkim przeżyciem, które niesie ze sobą wiele miłości, radości, ale te obaw. Każdy rodzic martwi się o zdrowie swojego dziecka i też dlatego bacznie je obserwuje, żeby na czas wyłapać wszelkie odchylenia od normy. 

Kiedy stosować poduszkę ortopedyczną dla niemowlaka? 

poduszka ortopedyczna dla niemowlątNoworodki i niemowlęta do okresu około piątego miesiąca życia, nie potrafią się samodzielnie przemieszczać, ani przewracać z boku na bok. W takiej pozycji w jakiej go położymy do łóżeczka, to w takiej samej go znajdziemy, ponieważ jego mięśnie są jeszcze zbyt słabe żeby móc się turlać. W związku z tym istnieje ryzyko powstania wgnieceń na główce dziecka w wyniku zbyt długiego leżenia na jednym boku. Jedynym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest częste zmienianie ułożenia dziecka, szczególnie dotyczy to główki, która dla dziecka jest bardzo ciężka. Poduszka ortopedyczna dla niemowląt jest przeznaczona dla dzieci od urodzenia, aż do wieku osiemnastu miesięcy i jest dostępna w trzech różnych rozmiarach. Pierwszy jest dostosowany do dziecka o wadze od trzech do pięciu kilogramów, drugi od pięciu do ośmiu kilogramów,  trzeci dla maluchów powyżej ośmiu kilogramów. Poduszka jest wyrobem medycznym, więc spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i może być stosowana profilaktycznie, albo leczniczo, w sytuacji, kiedy niemowlę posiada już pewne zniekształcenia czaszki. Kości główki tak małego dziecka są jeszcze na tyle miękkie, że sam jej ciężar w czasie leżenia może spowodować odkształcenie. 

Na szczęście nie jest to trwałe spłaszczenie, gdyż kości są na tyle elastyczne, że zastosowanie ortopedycznej poduszki w większości przypadków wystarczy, aby nabrała odpowiedniego kształtu. Im wcześniej zauważymy problem i zastosujemy poduszkę, tym lepiej dla niemowlaka.