Taśmy najezdniowe i ich właściwości

Roboty drogowe bywają problematyczne nie tylko dla pieszych i kierowców, lecz również dla osób przeprowadzających dany remont czy naprawę. Aby ruch odbywał się w sposób jak najbardziej płynny i bezpieczny, trzeba zastosować szereg środków ostrożności. Jednym z najprostszych rozwiązań stosowanych w celach oznakowania jest specjalna taśma.

Cechy taśm najezdniowych

taśma najezdniowaArtykuł ten można znaleźć w sklepach specjalistycznych oferujących sprzęt drogowy, a także w niektórych marketach budowlanych. Taśma najezdniowa wykorzystywana jest do tymczasowego oznaczenia/wyznaczenia określonego obszaru, poprzez umieszczenie jej na powierzchni jezdni. W tym celu używa się adekwatnego kleju, który skutecznie łączy artykuł z podłożem, choć zdecydowana większość oferowanych na rynku taśm posiada właściwości samoprzylepne. Charakteryzują się one wyrazistością, co wpływa na stopień ich widoczności za dnia, a także odblaskowością, pozwalającą na równie dobre spełnianie przez nie swojej funkcji również nocą. Ponadto, wierzchnia powierzchnia taśm posiada walory antypoślizgowe – fakt ten jest szczególnie ważny w kwestii bezpieczeństwa drogowego i ochrony przed wypadkami. Akcesoria te dostępne są w postaci rolek o zróżnicowanej szerokości i długości około stu metrów bieżących. Najpopularniej występującym kolorem taśmy jest żółty, doskonale widoczny choćby na ciemnym asfalcie.

Z całą pewnością taśmy najezdniowe można uznać za artykuł funkcjonalny i odgrywający ważną rolę w kwestii dotyczącej zachowania bezpieczeństwa na drodze, choćby w trakcie remontu jezdni czy chodnika (niezależnie od stopnia ich rozmachu i zaawansowania). Ważne jest też, że po ich właściwym usunięciu na powierzchni drogi nie pozostają ślady, co ma duże znaczenie estetyczne dla przestrzeni publicznej.